(Nya Rörelsen - koreografer i Skåne)

Bergsgatan 29

214 22 MALMÖ

Mail: info@kroppsklubben.se

Jilda +46739389978

Lisa +46703833083

English

©2019 KROPPSKLUBBEN

KALENDER

2019

21 - 25 oktober 9.30 & 11.15 Strålforsskolan, Eskilstuna (Skolföreställningar)

16-18 oktober 10.00 & 12.00 Scenkonst Sörmland, Eskilstuna (Skolföreställningar)

3 - 6 september 10.00 & 12.00 Engelska Skolan, Eskilstuna (Skolföreställningar) 

21 - 30 augusti 10.00 & 12.00  Scenkonst Sörmland, Eskilstuna (Skolföreställningar)

7 juni 16.00 Uddebofestidalen, Uddeo (Offentlig)

29 april  12.00 & 13.00 Dansens Dag, Dunkers Kulturhus, Helsingborg (Offentliga)

27 april  11.00 & 12.00 Dansens Dag, Stortorget, Malmö (Offentliga)

27 april 15.00 & 16.00 Dansens Dag, Domkyrkoplatsen, Lund (Offentliga)

25-26 april 9.30 & 11.00 Lorry, Mölndal (Skolföreställningar)

24 april 13.00 Lorry, Mölndal (Skolföreställning)

24 april 18.00 Lorry, Mölndal (Offentlig)

14-15 februari 10.00 & 11.30 Slottescenen, Ljusdal (Skolföreställningar)

11-13 februari 10.00 & 12.00 Söderhamns teater, Söderhamn (Skolföreställningar)

2 februari Culturen, Riksteatern Mellansveriges utbudsdag, Västerås

30-31 januari 10.00 & 12.00  Mariefreds skola, Mariefred (Skolföreställningar)

28-29 januari 10.00 & 12.00 Europaskolan, Flen (Skolföreställningar)

25 januari 10.30 Nävertorpskolan, Katrineholm (Skolföreställningar)

24 januari 10.00 & 12.00 Åkerskolan, Stycke Åkebruk (Skolföreställningar)

23 januari 10.00 & 12.00 Gripsholmskolan, Mariefred (Skolföreställningar)

21-22 januari 10.00 & 12.00 Hedebyskolan, Trosa (Skolföreställningar)

 

2018

10-12 & 14 december Scenkonst Sörmland, Eskilstuna (Skolföreställningar)

5-7 december Slottsskolan, Vingåker (Skolföreställningar)

3-4 december Skiftinge Hus skolan, Eskilstuna (Skolföreställningar)

12, 14 & 15 november Barnens Scen, Malmö (Skolföreställningar)  

8-9 november Varbergs teater (Skolföreställningar)

6-7 november Festsalen, Halmstad Teater (Skolföreställningar)

17-19 oktober  Folkets Hus Lomma (Skolföreställningar)

23 september Stenkrossen, Lund  (Offentlig)

11 augusti Malmöfestivalen, Gustav Adolfs Torg Malmö  (Offentliga)

16-17 maj bibu scenkonstbiennal för barn och unga, Dunkers Kulturhus, Helsingborg

15 maj Young Dance Market, Barnens Scen, Malmö

18 april Slottescenen, Gävleborgs utbudsdag

7 februari Barnens Scen, Malmö (Skolföreställningar)

5 februari  Salto! Utbudsdag, Hässleholms Kulturhus

19 januari  Plattform, Dansstationen, Malmö

 

2017

28 oktober  Dunkers Kulturhus, Helsingborg

17 oktober Skolscen Sydost, Ronneby

13 oktober  PotatoPotato Scenkonst, Malmö (Offentlig)

13 oktober PotatoPotato Scenkonst (Skolföreställning)  

12 oktober PREMIÄR! PotatoPotato Scenkonst, Malmö (Offentlig)

 

LÅR har under processen medverkat vid:

8 september  provpublik Åk 8, Kunskapsskolan, Dunkers Kulturhus, Helsingborg

30 augusti Sommarresidensvisning, Danscentrum Syd, Malmö

9 juni Feministisk festival, Biografen Panora, Malmö

25 mars Teaterns Dag, Danscentrum Syd, Malmö

20 januari  Plattform, Dansstationen, Malmö

2016

6 december  Expand, Frölunda Kulturhus, Kultur i Väst, Göteborg

27 april Senaste Nytt, Falkhallen, Rum För Dans, Falkenberg

21 december Stockholm Dansfilmfestival, Biografen Zita, Stockholm

28 augusti Residensvisning, Studioscen Klossen, Danscentrum Norr, Umeå

5 november TEGELSCENEN+ FRIENDS, Tegelscenen, Hökarängen

28 oktober DC Intro, Danscentrum, Stockholm